Posterasli-final-5

 

| بنیاد اندیشه و زبان‌های ایرانیان برگزار می‌کند |

 

فراخوان آثار ادبی، هنری و پژوهشی در طرح:

«زبان و اندیشیدن»

چکیده پروژه:
ایجاد زمینه‌ای برای بازنماییِ اهمیت حضور زبان‌های ایرانیان در کنار یکدیگر و همچنین پی‌بردن به بودوباش یا وجودِ خواسته‌ای عمومی که نیازِ بیش از پیش به پژوهش‌ را در این زمینه پاسخ گوید.

معرفی:
طرح «زبان و اندیشیدن» یکی از پروژه‌های پژوهشی در «بنیاد اندیشه و زبان‌های ایرانیان» است که پیش از شکل‌گیری این بنیاد و از سال ۲۰۱۷ میلادی با هدف بازاندیشی در واژگان و زبان‌های فلسفی ایران و نیز بازدریافت مفاهیم و معانی آن‌ها آغاز شده است. این «پروژه» که به همت چند تن از پژوهشگران، نویسندگان، هنرمندان و اساتید ایرانی در کانادا شروع گردید با ترجمه و بازخوانیِ آثار اندیشمندانی چون پروفسور پرویز عماد، پروفسور فردریش-ویلهلم فون‌هرمن و متفکر بزرگ آلمانی مارتین هایدگر در حوزه‌های زبان و فلسفه ادامه یافت و اکنون با همکاری اعضای «نهاد اندیشیدن ارآیگنیسی» به مرحله‌ای رسیده است که بتوان آن را با هنرمندان، اندیشمندان، اساتید، دانشجویان و پژوهشگران آزاد و فعال در این حوزه طرح نمود.
امید است که این همکاری با دریافت آثار و تبادل دیدگاه‌های متنوع این بزرگان در مجموعه‌ای از هم‌اندیشی‌های حضوری و غیرحضوری راهی پر ثمر گشاید و این طرح درانداختی شود نو و تازه برای روزگاری که این شوق و شور به خواسته‌ای بدل گردد تا در کنار نیاز به یادگیریِ زبان‌های متداول و جهانی، بیش از پیش کوششی درخور برای آموختنِ تمامیِ زبان‌های کهن و اصیل سرزمین‌مان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور به عمل برآید.

برای ارتباط محتوایی با این پروژه می توانید جستار «سهراب و تپشِ سایۀ دوست» را به قلم جاوید موسوی مطالعه نمایید. در این گفتار کوتاه، قابلیت‌های نهفته در زبان‌های متنوعِ ایرانیان با استفاده از واژه‌های به کار برده شده در شعر سهراب به میان آورده شده اند و با استفاده از شعر سهراب اندیشیدنی آغاز می گردد به آن چه که به پناهگاهِ «این قابلیت‌ها» یا همان «شعرِ شاعرانِ آن زبان‌ها» متعلق است.

حوزه‌های تحت پوشش:
اندیشه و زبان

این مجموعه فراخوان به آثار هنری و پژوهشی می‌پردازد که در زبان-فرهنگ‌های ایرانیان بودوباش می‌کنند و محور آن جست‌وجویِ معانی و حضور مفهومی واژگان در هنر، زبان و به طور ویژه در شعر آن‌ها است.

واژگانی چون «بودن»، «هستن»، «اندیشیدن»، «نهادن»، «حضور»، «راستی»، «درستی»، «سرگذشت»، «سرنوشت»، «زمان»، «گاه»، «وقت»، «آن»، «لحظه»، «انسان»، «آدم»، «بشر»، «ذات»، «گوهر»، «سرشت»، «شهد» و مفاهیم اساسی دیگر که آثار هنری و پژوهشی می‌تواند تنها یک و یا چند مفهوم را، همراه با واژه‌های برگرفته و برساخته از آن‌ها، در بر گیرد و به صورت متن، اثر هنری و یا چند رسانه‌ای ارائه گردد.

هنرمندان و پژوهشگران گرامی می‌توانند آثار خود را در دو زبان اصلی و فارسی و یا تنها به زبان فارسی ارائه و ارسال نمایند.

جوایز:

به آثار برگزیده‌ای که از طرف گروه برگزار کننده که شامل چند تن از هنرمندان، پژوهشگران، نویسندگان و اساتید هستند انتخاب می‌شود جوایز نقدی ارزنده‌ای تقدیم می‌گردد.

در پایان از همۀ «آن»ها که ما را در این مسیر همیاری نموده و می‌نمایند تشکر می‌کنیم و قدردان بودن‌شان و زحماتی که برای این پروژه کشیده و می‌کشند هستیم. این گرامیان که در آینده به رسم ادب از نام ایشان یاد خواهیم کرد در سال‌های گذشته در قالب شخص حقیقی یا حقوقی در کنار ما بوده‌اند و امروز نیز بسیاری از ایشان در مسیر این پروژۀ بزرگ به مجموعه اضافه شده و خواهند شد؛ دست‌ همه‌شان را به دوستی می‌‌فشریم.


برای اطلاع بیشتر می‌توانید با «دبیرخانه» بنیاد تماس حاصل نمایید.