PicsArt_08-18-08.47.22

«مجموعه داستان‌های گیلان»

| کتاب |

 

در دو هفتۀ گذشته قرار بود برای آغاز به کار بخش «زبان‌های ایرانیِ» بنیاد از هر یک از زبان‌هایی که ایرانیان به آن‌ها سخن می‌گویند شعری انتخاب و منتشر کنیم. در این بین اتفاق‌های جالبی برای تحریریه رخ داد که هر کدام جذابیت روایی خود را دارد.
از این میان ماجرایی بود که یکی از اعضای تحریریه از ارتباطی که با گروهی از نویسندگان گیلک زبان یافته روایت کرد و منجر به آشنایی ما با تعدادی از مولفان، نویسندگان و هنرمندان گیلکی زبان شد که با عنوان «گیله قصه» فعالیت می‌کنند. خلاصۀ تماس با این گروه پر شور چنین بود که به نقل از پرویز فکرآزاد، نویسنده، بانی و یکی از اساتید این گروه، آثار هنرمندان گیلانی فعال در این طرح بیش‌تر به شکل قصه و داستان و ضرب‌المثل‌ در کانال ادبی «گیله قصه» منتشر می‌شود و اغلب حاصل تلاش مداوم‌شان در نشست‌ها و کارگاه‌های ادبی است که در گیلان برگزار می‌گردد.
به همت این گروه تاکنون آثاری نیز به صورت کتاب به زیور  طبع آراسته شده که از جملۀ آن‌ها می‌توان «مجموعه داستان‌های گیلان» را که در ۱۰ گویش متنوع این زبان کهن نگاشته شده نام برد. این مجموعه را که تا پایان شهریور ماه منتشر خواهد شد نشر شالی در ۲۱۶ صفحه و به قیمت ۳۰ هزار تومان به بازار عرضه خواهد کرد  و در مرحله نخست فروش تنها می‌توان با مراجعه به کتاب‌فروشی‌ها آن را تهیه نمود.
به گفته آقای فکرآزاد کتاب دیگری نیز با عنوان «گیله‌قصه‌ها» در دست چاپ است که  در آن از بیش‌ترِ بزرگان داستان‌نویسی گیلان با گویش‌های متنوع داستانی گیلکی ارائه و خود نیز آن را به صورت صوتی اجرا نموده‌اند. فن‌آوری خاصی نیز که در تهیه کتاب استفاده شده این قابلیت را دارد تا هر داستان آن به واسطۀ شماره‌ای هوشمند به نرم‌افزارهای تلفن‌های همراه متصل گردد و داستان مورد نظر به راحتی پخش و شنیده شود.

شما می‌توانید با مراجعه به «کانال تلگرامیِ گیله قصه» اطلاعات بیش‌تری از این گروه دریافت نمایید. امید است که این گونه فعالیت‌ها در زبان-فرهنگ‌های متنوع ایرانیان مورد حمایت و استقبال مخاطبان قرار گیرد تا با شکوفایی و رشد این نهال‌ها سایۀ فرهنگ ایرانیان برای نسل‌های آینده بلند و پایدار بماند.

 


با ما تماس بگیرید:

رایانشانی

تلگرام